Do zatwierdzenia na walnym zgromadzeniu Rady Rodziców w dniu 21.11.2013 r.
Rady Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile
Rada Rodziców współdziała z nauczycielami i rodzicami, w celu jednolitego oddziaływania na młodzież przez rodzinę i szkołę w procesie nauczania , opieki i wychowania. Współdziałanie to powinno sprzyjać podnoszeniu kultury pedagogicznej i prawidłowemu realizowaniu funkcji wychowawczej przez rodzinę, która dzięki naturalnej więzi uczuciowej najwcześniej kształtuje postawy dziecka, jego system wartości i przekonań, ambicje i dążenia oraz daje pierwszą wiedzę o życiu.
Udział rodziców w życiu szkoły powinien przyczyniać się do ciągłego podnoszenia poziomu nauczania, rozwiązywania problemów wychowawczych i zaspokajania potrzeb opiekuńczych młodzieży – do angażowania środowiska społecznego w udzielaniu wydatnej pomocy szkole.
I Podstawa prawna
§ 1
Rada Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile zwana dalej Radą Rodziców działa na podstawie
- Ustawy o systemie oświaty z 7 dnia września 1991 r. ( Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm. ) i art.4 ustawy nowelizującej z dnia 11 kwietnia 2007 r. ( Dz. U. z dnia 9 maja 2007 r. , Nr 80, poz. 542 ) - Art.53 i 54
- Ustawy Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 ( Dz. U. 06.97.674 ) – Art. 9c. pkt. 7
- Statutu I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.
- Niniejszego regulaminu
II Zakres i przedmiot działania
§ 2
Rada Rodziców jest samorządnym przedstawicielem reprezentującym rodziców współpracujących z dyrekcją I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile (zwanego dalej szkołą), Radą Pedagogiczną, Samorządem Uczniowskim, organizacjami młodzieżowymi działającymi w szkole i Kuratorium Oświaty. W skład Rady Rodziców wchodzą reprezentanci rodziców Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile.
§ 3
Terenem działania Rady Rodziców jest zarówno budynek szkoły jak też wszystkie inne miejsca, w których przebywają uczniowie, rodzice uczniów i nauczyciele, w związku ze sprawami dotyczącymi szkoły.
§ 4
-
Rada Rodziców prowadzi działalność w zakresie doskonalenia organizacji pracy szkoły, procesu dydaktyczno-wychowawczego, poprawy warunków technicznych i wyposażenia szkoły, zapewnienia pomocy materialnej uczniom.
-
Rada Rodziców współpracuje ze wszystkimi rodzicami uczniów szkoły, jest ich reprezentantem wobec dyrekcji szkoły, władz szkolnych oraz instytucji pozaszkolnych, prezentuje opinie rodziców związane z pracą szkoły, pozyskuje rodziców do czynnego udziału w realizacji programu nauczania, wychowania i opieki, a także do świadczenia pomocy materialnej szkole.
§ 5
Rada Rodziców prowadzi działalność na podstawie zatwierdzonych przez siebie rocznego planu pracy i rocznego planu wpływów i wydatków.
III Zadania
§ 6
Do zadań Rady Rodziców należy w szczególności:
- Współudział w bieżącym i perspektywicznym programowaniu pracy szkoły.
- Pomoc w doskonaleniu organizacji i warunków pracy szkoły.
- Udzielanie pomocy Samorządowi Uczniowskiemu oraz innym organizacjom młodzieżowym i społecznym działającym w szkole.
- Podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla szkoły.
- Współpraca ze środowiskiem lokalnym.
- Współpraca w rozszerzeniu i pogłębieniu oddziaływań wychowawczych szkoły i rodziny.
- Współudział w realizacji zadań opiekuńczych szkoły.
- Gromadzenie funduszy niezbędnych do wspierania działalności szkoły.
§ 7
Rada Rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły, organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.
Do kompetencji Rady Rodziców należy:
- Uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną:
a) programu wychowawczego szkoły
b) programu profilaktyki
- Opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły.
- Opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.
- Opiniowanie wniosku dyrektora szkoły dotyczącego obowiązku noszenia przez uczniów na terenie szkoły jednolitego stroju.
- Przestawianie opinii, w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela, dotyczącej pracy nauczyciela.
IV Skład i struktura Rady Rodziców
§ 8
- Podstawowym ogniwem organizacyjnym ogółu rodziców jest zebranie rodziców uczniów każdej klasy.
- Na pierwszym zebraniu rodziców (w klasie pierwszej) rodzice w tajnych wyborach wybierają spośród siebie klasową radę rodziców, w skład której wchodzą trzy osoby.
- W skład Rady Rodziców wchodzą klasowe rady rodziców.
- Rada Rodziców może zaprosić do udziału w swoich pracach także inne osoby, po uprzednim uzgodnieniu kandydatur z dyrektorem szkoły.
- W posiedzeniach Rady Rodziców oraz jego organów i władz bierze udział dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego przedstawiciel rady pedagogicznej.
- Przy podejmowaniu uchwał głos dyrektora szkoły oraz innych osób zaproszonych do współpracy jest głosem doradczym.
§ 9
-
Kadencja Rady Rodziców trwa trzy lata. Skład Rady Rodziców w każdym roku może być uzupełniany o osoby zgłaszające akces do współpracy oraz rodziców uczniów klas pierwszych na miejsce rodziców uczniów kończących naukę w szkole.
- W wypadku rezygnacji przedstawiciela rodziców danej klasy nowy członek rady klasowej wchodzi tym samym w skład Rady Rodziców.
§ 10
- Najwyższą władzą ogółu rodziców jest plenarne zebranie rodziców.
- Plenarne zebranie Rady Rodziców wybiera spośród siebie prezydium Rady Rodziców jako wewnętrzny organ kierujący pracą Rady Rodziców oraz komisję rewizyjną jako organ kontrolujący pracę rady rodziców.
- W skład prezydium wchodzą: przewodniczący, dwóch lub trzech wiceprzewodniczących, przewodniczący poszczególnych komisji, skarbnik, sekretarz, dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego członek rady pedagogicznej.
- Członkowie Prezydium Rady Rodziców pełnią swoje funkcje społecznie.
- Przewodniczący Rady Rodziców jest wybierany w tajnym głosowaniu do dnia 31 października.
- Przewodniczący Rady Rodziców może pełnić swą funkcję przez trzy lata.
- Rada Rodziców na swym pierwszym posiedzeniu w danym roku szkolnym uzupełnia skład prezydium i komisji rewizyjnej.
- Zadaniem prezydium jest bieżące kierowanie pracą w okresie między zebraniami, a w szczególności:
a) koordynowanie działalności rad klasowych
b) nadzór nad pracą komisji
c) zatwierdzanie harmonogramu realizacji planu pracy
d) decydowanie o działalności finansowo-gospodarczej
e) odbywanie zebrań zwoływanych przez przewodniczącego lub na wniosek dyrektora szkoły, w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał
f) składanie okresowych sprawozdań z działalności przed ogólnym zebraniem rodziców
g) podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla szkoły na działalność dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą
h) współpraca z dyrekcją szkoły, radą pedagogiczną w zakresie doskonalenia organizacji pracy szkoły i jakości kształcenia
i) prezentowanie opinii rodziców we wszystkich sprawach ważnych dla szkoły, uczniów i rodziców
Rada Rodziców ustala liczbę komisji w zależności od potrzeb.
§ 11
- Ustala się skład komisji rewizyjnej w liczbie co najmniej trzech osób.
- Członkowie komisji rewizyjnej wybierają spośród siebie przewodniczącego.
- Zadaniem komisji rewizyjnej jest kontrolowanie:
1. raz w roku działalności w zakresie zgodności z przepisami regulaminu i uchwałami Rady Rodziców
2. raz w roku działalności finansowo-gospodarczej w zakresie zgodności z przepisami dotyczącymi zasad prowadzenia gospodarki finansowej i rachunkowości
3. działalności ogniw na żądanie dyrektora szkoły, rodziców lub organu nadzorującego szkołę
4. składanie rocznych sprawozdań ze swych prac
§ 12
- Zebrania Rady Rodziców odbywają się co najmniej dwa razy w ciągu roku szkolnego i są zwoływane przez prezydium w celu podjęcia ważnych uchwał lub przekonsultowania decyzji.
-
Na wniosek dyrektora szkoły zebrania Rady Rodziców mogą odbywać się częściej.
§ 13
- Rada Rodziców wyraża swoje stanowisko w formie uchwał.
- Uchwały zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów przy zapewnieniu uczestnictwa więcej niż połowy członków Rady Rodziców.
- Uchwały prezydium w okresach między zebraniami Rady Rodziców są obowiązujące dla wszystkich rodziców.
- Rada Rodziców przez podjęcie uchwały aprobuje prace prezydium albo też odwołuje prezydium w pełnym składzie lub niektórych członków.
§ 14
W wypadku podjęcia przez Radę Rodziców uchwały sprzecznej z prawem lub ważnym interesem szkoły, dyrektor może zawiesić jej wykonanie i w terminie siedmiu dni powinien uzgodnić z Radą Rodziców dalszy tok postępowania w sprawie będącej przedmiotem uchwały. Tok postępowania można uzgodnić z prezydium Rady Rodziców o ile waga sprawy i terminy nie pozwalają na odwlekanie załatwienia jej do czasu zwołania zebrania Rady Rodziców.
V Fundusze Rady Rodziców
§ 15
- Rada Rodziców prowadzi działalność finansową w oparciu o ogólnie obowiązujące zasady w jednostkach resortu edukacji narodowej.
- Fundusze powstają z dochodów osiąganych z własnej działalności statutowej, dobrowolnych składek rodziców, z dobrowolnych wpłat osób prawnych i fizycznych.
- Rada Rodziców zgromadzone fundusze przeznacza w szczególności na opiekę nad młodzieżą oraz wychowawczą działalność szkoły.
- Fundusz Pomocy Szkole Rady Rodziców może służyć wspomaganiu procesu dydaktycznego oraz może być przeznaczony na poprawę bazy materialnej szkoły.
§ 16
- Gospodarka finansowa Rady Rodziców opiera się na zatwierdzonym planie finansowym – preliminarzu wydatków.
-
Odstępstwa od zatwierdzonego preliminarza wydatków mogą być wyjątkowo dokonane na podstawie uchwały prezydium Rady Rodziców, a uchwała taka misi być przedstawiona do zaaprobowania na najbliższym posiedzeniu Rady Rodziców.
§ 17
- Ewidencja dochodów i wydatków odbywa się na zasadach ustalonych przez przepisy prowadzenia gospodarki finansowej i rachunkowości.
- Wydatki Rady Rodziców mogą być finansowane po uzyskaniu zgody przewodniczącego lub zastępcy Rady Rodziców i opinii dyrektora szkoły o ile wynika ona z potrzeb szkoły.
- Dokumenty finansowe muszą być zatwierdzane przed zaksięgowaniem i zaakceptowane przez przewodniczącego Rady Rodziców pod względem merytorycznym i dyrektora szkoły pod względem formalnym.
VI Obsługa księgowo-rachunkowa środków finansowych rady Rodziców
§ 18
-
Do obsługi księgowo-finansowej funduszy Rady Rodziców, prowadzenia księgowości oraz obsługi rachunkowej użytkowników funduszu zgodnie z zatwierdzonym planem finansowym prezydium rady Rodziców powołuje skarbnika.
-
Prezydium zakłada w banku bieżący rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w celu przechowywania na nim środków oraz dokonywania bieżących wypłat i przelewów.
VII Postanowienia końcowe
§ 19
- Rada Rodziców używa pieczęci podłużnej ”Rada Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile”.
- Działalność Rady Rodziców powinna być zgodna z obowiązującym prawem.
- Członkowie nie wywiązujący się z nałożonych na nich obowiązków mogą być odwołani przed upływem kadencji przez właściwe klasowe lub ogólne zebranie rodziców.
- Na miejsce odwołanych lub ustępujących członków wybiera się nowych.
- Rada Rodziców prowadzi protokolarz zebrań i uchwał.
- Niniejszy regulamin obowiązuje od 21 listopada 2013 roku.