Po zajęciach w Sali konferencyjnej odbyła się dyskusja dotycząca optymalizacji ruchu środkowych bloku, etapów szkolenia technicznego przyjmujących, czy też zagadnień taktycznych.

Miał również swój wykład na temat „ Motywacja w zespołach młodzieżowych na podstawie doświadczeń trenerów prowadzących różne reprezentacje narodowe ” nasz trener z JOKERA Grzegorz Witkowski. Po wykładzie byli trenerzy reprezentacji Pan Ryś i Krzyżanowski wyrazili swoje zainteresowanie aby podobna tematyka w formie warsztatowej znalazła się na kolejnych konferencjach

Francuscy trenerzy wyczerpująco odpowiadali na pytania, podpowiadali rozwiązania i dyskutowali z uczestnikami seminarium.

2– Jestem niezmiernie zaskoczony wysokim poziomem merytorycznym dyskusji. Naprawdę polscy trenerzy pracujący z młodzieżą mają bardzo wysokie kwalifikacje. Mało tego, prowadzą badania i szukają nowych rozwiązań. To bardzo ważne by korzystać z międzynarodowych doświadczeń i jednocześnie tworzyć własne. Widać, że polski system szkół siatkarskich to kompleksowe i skuteczne rozwiązanie, w trudnym, bo bardzo technicznym szkoleniu siatkarskim. Już mówiłem o nim podczas spotkań w FIVB i CEV, ale teraz widzę, że to modelowy system, bardzo nowoczesny i kreatywny. To polska koncepcja i gratuluję jej oraz jej realizacji – podkreśla Philippe Blain.

Pod względem frekwencji są to najliczniejsze z dotychczasowych, centralnych konferencji. Bierze w nich udział ponad 400 osób, w czterech trzydniowych turach. Każda z tur to ponad stu uczestników.

3
W programie znajdują się zajęcia teoretyczne i praktyczne, a o atrakcyjności przedsięwzięcia w dużej mierze decyduje właśnie mnogość tych drugich. Zamiast oglądać, nauczyciele aktywnie „na własnej skórze” testują nową wiedzę. Zakres zajęć praktycznych obejmuje przede wszystkim sposób organizacji zajęć na poszczególnych poziomach nauczania i ocenę funkcjonalną zawodnika. W części teoretycznej znajdują się zajęcia poświęcone m.in. obciążeniom ćwiczeniami siłowymi w poszczególnych klasach,
coachingowi i zasadom żywienia młodych sportowców.

4

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS), zostały powołane z inicjatywy PZPS oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki przy współpracy z samorządami terytorialnymi pod koniec sierpnia 2012 roku. Skupiają uczniów, grających w siatkówkę i uczęszczających do klas ze specjalistycznym siatkarskim wychowaniem fizycznym. Prowadzony w 16 województwach program obejmuje 112 szkół gimnazjalnych i 32 licea. W procesie szkolenia prowadzonym przez niemal 400 nauczycieli, instruktorów, trenerów, fizjoterapeutów, lekarzy uczestniczy ponad 4,5 tysiąca dziewcząt i chłopców.

Autor/Źródło: Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej/
fot. Marek Bykowski
opracowanie: Grzegorz Witkowski

logosms

Jeśli na boisku czujesz się jak ptak, to poczuj, jak wspaniale jest latać
i fruń, jak najwyżej po marzenia.

Arek Gołaś

holy bible