17. 11 Światowy Dzień Rzucania Palenia

W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

Palenie tytoniu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków wpływających na stan zdrowia człowieka, między innymi:

·        Choroby układu oddechowego (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – POCHP, zapalenie płuc).

·        Choroby układu krążenia (niedokrwienna choroba serca, choroba naczyniowo- mózgowa, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżyca tętnic, tętniak aorty).

·        Nowotwory (płuc, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerek, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego gruźlica, astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

·        Osoby palące tytoń oraz używające e-papierosów są 7 razy bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

Rzuć palenie!!!

Uzależnienie od nikotyny jest trudnym do opanowania nałogiem, jednak jego opanowanie prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia człowieka jak i jego samopoczucia.

Ilu ludzi na świecie tyle powodów aby zadbać o swoje zdrowie i wygląd. Najważniejsze w procesie rzucania czy ograniczania palenia tytoniu jest odnalezienie wewnętrznej motywacji, która będzie przewodzić palaczowi w drodze do wyzwolenia się od nałogu.

Każdego roku umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palaczea około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie!!!

Metody rzucenia palenia!!!

Istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia od naturalnych metod (zmniejszenie ilości wypalanych papierosów, znalezienie sprzymierzeńca w postanowieniu, pozytywne nastawienie do osiągnięcia cel), przez nikotynową terapię zastępczą (nikotynowe gumy do żucia, plastry nikotynowe, inhalatory nikotynowe) do metod niekonwencjonalnych (hipnoza, akupunktura, Bicom). Istnieją również specjalne, sprofilowane darmowe aplikacje mobilne, które mają na celu wspomagać osobę uzależnioną w rzucaniu palenia. Takie aplikacje analizują wprowadzone przez użytkownika dane i dostosowują najbardziej odpowiedni program wsparcia dopasowany do jego potrzeb. Jedną z nich jest aplikacja „Jak rzucić palenie”, o której więcej informacji można znaleźć na stronie http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie, ogólnopolska

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel : 801 108 108.

Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11: 00 -19:00· Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń! (Koszt całego połączenia z telefonu stacjonarnego – 1 impuls).

M.R.N.

BEZPIECZNE WALENTYNKI

Jak co roku, przeprowadzamy akcję informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Bezpieczne Walentynki 2024”. Przed nami święto wszystkich zakochanych, święto miłości –Walentynki, które corocznie obchodzone jest w dniu

POCZTA WALENTYNKOWA

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pełnili dziś rolę kupidynów doręczając pocztę od adoratorów uczniom naszej szkoły.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Zapraszamy do udziału w akcji pt. “Dzień Bezpiecznego Internetu”. Wszystkie zajęcia dostępne w formie cyfrowej on-line od 6 lutego do końca marca. Polecamy min.: Na

POCZTA WALENTYNKOWA

Z okazji 14 lutego Samorząd Uczniowski organizuje Pocztę Walentynkową. Każdy kto chcę wysłać Walentynkę dla swojej sympatii będzie miał taką możliwość. Wystarczy zanieść wypisaną kartkę