Dla nauczycieli

SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI – ZAJĘCIA POKAZOWE W LICEALNYM S.O.S. CHŁOPCÓW W PILE

 1. W dniu 10 marca w Siatkarskim Ośrodku Szkolnym Chłopców przy Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile odbyło się szkolenie metodyczne dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.
 2. Szkolenie poprowadzili trenerzy z pilskiego S.O.S. chłopców w Pile – Tomasz Aszemberg i Jacek Piechota. W zajęciach uczestniczyli wybrani uczniowie klasy II LO MS S.O.S, oraz uczniowie klas II pilskich gimnazjów, z którymi w aspekcie szkoleniowym współpracuje pilska placówka siatkarska. Wybrani uczniowie wzorcowo prezentowali ćwiczenia.
 3. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Udział w szkoleniu wzięło blisko 60 nauczycieli ze szkół podstawowych i gimnazjów z Piły, Powiatu Pilskiego i powiatów ościennych. Formą doskonalenia zainteresowało się także kilku nauczycieli ze szkół średnich. Warto zwrócić uwagę na fakt, że prezentowane ćwiczenia obserwowały także uczennice gimnazjalnego S.O.S dziewcząt z Gimnazjum nr 4 w Pile.
 4. Tematyka Szkolenia: Zagrywka– nauka podstaw, nauczanie techniki i taktyki (Jacek Piechota) Przyjęcie zagrywki – nauka podstaw, nauczanie techniki i taktyki (Tomasz Aszemberg)
 5. Zaprezentowano szereg ćwiczeń z wykorzystaniem najprostszych przyborów i przyrządów dostępnych w większości szkół. Pokazano jak atrakcyjnie w nauczaniu siatkówki można używać ławeczki gimnastyczne, skrzynię, taśmę, materace, piłeczki tenisowe itp. Szereg ćwiczeń o charakterze analitycznym mógł być dla obecnych czytelnym materiałem szkoleniowym do wykorzystania w swoich warunkach pracy.
 6. Zapewniono profesjonalne omówienie poszczególnych ćwiczeń i ich techniki wykonania, z użyciem słów-kluczy niezwykle pomocnych w komunikacji trener-zawodnik, nauczyciel-uczeń. Omówiono błędy jakie uczniowie najczęściej popełniają i sposoby ich niwelowania. Każde ćwiczenie zostało omówione w aspekcie jego celu, zalet, intensywności jak i systematyki nauczania.
 7. Przedstawione ćwiczenia pochodziły zarówno z portalu Młodzieżowa Akademia Siatkówki jak i z indywidualnego zasobu ćwiczeń prowadzących trenerów/nauczycieli.
 8. Poinformowano nauczycieli o istnieniu naszego portalu z przekazaniem adresu www.mlodziezowasiatkowka.pl. Zachęcono jednocześnie wszystkich do korzystania z zasobów tej strony internetowej.
 9. Tytułem wstępu przedstawiono filozofię i ideę S.O.S oraz warunki, jak i ofertę edukacyjną Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego Chłopców przy Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile.
 10. Całość szkolenia została zarejestrowana na kamerze video, a obrobiony materiał zostanie udostępniony obecnym w terminie późniejszym. Na koniec dokonano redystrybucji części materiałów wydawnictw pozyskanych z programu. Otrzymali je przedstawiciele szkół gimnazjalnych i podstawowych, które solidnie pracują nad szkoleniem siatkarskim.
 11. Po dwugodzinnym szkoleniu, spotkaliśmy się z wieloma słowami aprobaty w aspekcie jakości przeprowadzonych zajęć, padły także pytania „stricte” szkoleniowe jak i o terminy następnych tego typu przedsięwzięć.