KWIECIEŃ MIESIĄCEM ZDROWIA

W tym dniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obchodziła 75 rocznicę powstania. W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły, aby promować i chronić zdrowie i życie ludzi na całym świecie. Rocznica tego wydarzenia jest okazją, by spojrzeć wstecz na sukcesy osiągnięte dla zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia ludzi w ciągu ostatnich 7 dekad oraz stawić czoła wyzwaniom zdrowotnym dnia dzisiejszego oraz jutra.

Do osiągniętych sukcesów należą:

1. Program Światowej Organizacji Zdrowia „Zdrowie dla wszystkich” oparty na idei, że wszyscy ludzie są równi, a zdrowie należy do podstawowych praw każdego człowieka i jest podstawą pokoju i bezpieczeństwa.

2. Zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji jest jedną z kluczowych misji WHO. W wyniku globalnego partnerstwa w 1980 r nastąpiła eradykacja ospy prawdziwej.

3. Ochrona ludzi przed pandemiami – w ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii wszystkich poważnych zagrożeń zdrowotnych: od cholery i eboli po ptasią grypę, SARS i pandemię COVID – 19.

4. Odgrywanie często niewidocznej roli w negocjacjach humanitarnych oraz pomocy zdrowotnej podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. WHO realizuje projekty „Zdrowie jako pomost do pokoju” w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, prowadząc interwencje humanitarne w miejscach konfliktów.

5. Kierowanie polityką i normami dotyczącymi zdrowia. WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi.

6. Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia. WHO odgrywa pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom.

7. Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem. Zmiana klimatu jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości.

8. Ratowanie życia matek i dzieci. Jedno z największych osiągnięć zdrowia publicznego ostatnich dziesięcioleci związane jest ze zdrowiem kobiet i dzieci. Dzięki podjętym działaniom przeżywa dziś więcej matek i dzieci niż kiedykolwiek wcześniej.

9. Troska o tych, którzy się nami opiekują. Osiągnięcia w zakresie zdrowia publicznego były możliwe dzięki niestrudzonym wysiłkom pokoleń pracowników służby zdrowia na całym świecie.

10. Zwalczanie chorób niezakaźnych i zdrowia psychicznego. Cieszenie się dobrym zdrowiem oznacza nie tylko życie bez chorób, ale także osiągnięcie dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego. 11. Zwalczanie oporności na antybiotyki. Przez dziesięciolecia byliśmy świadkami zarówno niewłaściwego stosowania, jak i nadużywania współczesnej medycyny. W rezultacie nasza wspólna obrona przed chorobami osłabła.

12. Kierowanie się nauką i innowacjami. Sukcesy zdrowotne ostatnich dziesięcioleci nie byłyby możliwe bez koncentracji i zaangażowania WHO w naukę i innowacje.

Więcej informacji dotyczących tegorocznych obchodów można znaleźć na stronie WHO:

https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, w dniu 04.04.2023r. wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Pile zorganizowano XXII Powiatową Konferencję Promocji Zdrowia. Konferencja odbyła się w Centrum Powiatowym „Iskra” w Pile, wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów lokalnych, pedagodzy szkolni, szkolni koordynatorzy promocji zdrowia, pielęgniarki medycyny szkolnej oraz wykładowcy i studenci pielęgniarstwa z Akademii Nauk Stosowanych w Pile.

Udział w tej konferencji brała pani pedagog  Marzena Raźniewska-Nalepa.

Tematy poruszone podczas konferencji dotyczyły głównie problemu zdrowia psychicznego osób młodych (dzieci i młodzieży). Wykłady: „Wpływ emocji dzieci i młodzieży na ich funkcjonowanie poznawcze”, „Nastoletnia depresja” i „Przemoc rówieśnicza w szkole” wygłoszone zostały przez psychologów z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile, Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile i Fundacji „Ciszum” w Poznaniu.

M.R-N.

Więcej galerii

INDEKS “START2STAR”

Przypominamy, że rejestracja do Programu Indeks Start2Star dobiega końca! To ostatni dzwonek, aby skorzystać z tej wyjątkowej okazji i dołączyć do grona stypendystów, którzy realizują swoje marzenia o

XVIII TYDZIEŃ  EDUKACJI  PROFILAKTYCZNEJ

Już po raz drugi młodzież LOMS uczestniczyła w Tygodniu Edukacji Profilaktycznej organizowanym przez ZSG od 18 lat. W dniu 17.05.24r. odbył festyn sportowo-rekreacyjny „Sport zamiast

TYDZIEŃ EDUKACJI PROFILAKTYCZNEJ

W dniach 17-23.05.2024r. uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć w organizowanym w ZSG już po raz osiemnasty Tygodniu Edukacji Profilaktycznej. W jego ramach młodzież bedzie uczestniczyć

MATURY TRWAJĄ…

Dzisiaj trzeci dzień Egzaminu Maturalnego – J. Angielski. Trzymamy kciuki do końca za naszych Maturzystów!!