Ze względu na drastyczny wzrost liczby zakażeń MEiN zdecydowało się na wprowadzenie nauki zdalnej na terenie całego kraju do końca lutego 2022. Niesie ona za sobą wiele trudności zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.
Na stronie ttps://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C84296%2Cpsycholog-niska-motywacja-problemem-w-nauczaniu-zdalnym.html , znajdziemy artykuł inspisujący, tak młodzież jak i dorosłych, do poszukiwania metod walki z niską motywacją wywołaną przez pracę zdalną.
Zalecany jest udział w lekcjach przy włączonych kamerach. Dla dobra uczniów, materiał, którego opanowanie sprawdzane jest w drodze prac klasowych, najlepiej podzielić na mniejsze partie. W przypadku nadsyłania prac pisemnych doskonałym rozwiązaniem okaże się narzucanie krótkich terminów na wykonanie zadania.
W nauczaniu zdalnym, jak podkreślają psycholodzy, kluczowym słowem jest SAMOKONTROLA, w której zawiera się panowanie nad własnymi emocjami. “Gdy uda nam się wzbudzić pozytywne emocje do wykonywanej czynności – osiągniemy sukces. Pomocne może być również wyobrażenie sobie nieprzyjemnych uczuć jakich będziemy doświadczać, kiedy czegoś nie zrobimy (…). ” , wyjaśnia dr Znajmiecka-Sikora.
Co zatem poradzić uczniom by okres nauczania zdalnego był nadal czasem owocującym poszerzaniem wiedzy i zdobywaniem nowych umiejętności?
• Zorganizujcie przestrzeń do nauki zdalnej i koniecznie pracujcie według planu dnia.
• Podczas nauki zdalnej róbcie sobie przerwy od wpatrywania się w ekran/ monitor .
• Zadbajcie by podczas lekcji nie rozpraszały Was telewizor, telefon, komunikatory itp. . Słowem – zadbajcie o ciszę.
• Dbajcie o kulturę osobistą. Szanujcie swój czas i pracę nauczycieli Pracujcie przy biurkach, nigdy w łóżku.
• Wywietrzcie pomieszczenie, w którym pracujecie.
• Pozwólcie sobie na przekąski wspomagające pracę mózgu, np. orzechy.
• Nie bójcie się zwracać o pomoc czy wsparcie do rodziców, nauczycieli, trenerów
Bibliografia i pochodzenie obrazów: