Warsztaty szkoleniowe Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w Spale

Kilka dni temu w Centrum Przygotowań Olimpijskich w Spale ruszyła seria konferencji i warsztatów szkoleniowych Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. W proces szkolenia włączyli się trenerzy mistrzów świata.

Na konferencji w dniach 7 – 9 grudzień byli nasi trenerzy z UKS SMS JOKER PIŁA , Panowie Marek Malinowski, Tomasz Aszenberg i Grzegorz Witkowski

We wtorek zajęcia praktyczne poprowadzili Stephane Antiga – trener reprezentacji Polski mężczyzn i jego asystent, Philippe Blain – szef Rady Trenerów Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej i Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej.

– To niesamowite, że aż tylu trenerów uczestniczyło w dzisiejszych zajęciach (ponad 100 – przyp. red.). Nie po raz pierwszy uczestniczę w zajęciach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, ale po raz kolejny jestem zdumiony rozmachem tego przedsięwzięcia. To naprawdę super sprawa. Widzę, że trenerzy są dobrze przygotowani do pracy, ale też chcą się uczyć. Dzisiaj pokazaliśmy zajęcia z podestami, które preferowaliśmy podczas przygotowań do mistrzostw świata. Widziałem, że przekonaliśmy trenerów do naszej już sprawdzonej metody – powiedział Stephane Antiga.

Po zajęciach w Sali konferencyjnej odbyła się dyskusja dotycząca optymalizacji ruchu środkowych bloku, etapów szkolenia technicznego przyjmujących, czy też zagadnień taktycznych.

Miał również swój wykład na temat „ Motywacja w zespołach młodzieżowych na podstawie doświadczeń trenerów prowadzących różne reprezentacje narodowe ” nasz trener z JOKERA Grzegorz Witkowski. Po wykładzie byli trenerzy reprezentacji Pan Ryś i Krzyżanowski wyrazili swoje zainteresowanie aby podobna tematyka w formie warsztatowej znalazła się na kolejnych konferencjach

Francuscy trenerzy wyczerpująco odpowiadali na pytania, podpowiadali rozwiązania i dyskutowali z uczestnikami seminarium.

Jestem niezmiernie zaskoczony wysokim poziomem merytorycznym dyskusji. Naprawdę polscy trenerzy pracujący z młodzieżą mają bardzo wysokie kwalifikacje. Mało tego, prowadzą badania i szukają nowych rozwiązań. To bardzo ważne by korzystać z międzynarodowych doświadczeń i jednocześnie tworzyć własne. Widać, że polski system szkół siatkarskich to kompleksowe i skuteczne rozwiązanie, w trudnym, bo bardzo technicznym szkoleniu siatkarskim. Już mówiłem o nim podczas spotkań w FIVB i CEV, ale teraz widzę, że to modelowy system, bardzo nowoczesny i kreatywny. To polska koncepcja i gratuluję jej oraz jej realizacji – podkreśla Philippe Blain.

Pod względem frekwencji są to najliczniejsze z dotychczasowych, centralnych konferencji. Bierze w nich udział ponad 400 osób, w czterech trzydniowych turach. Każda z tur to ponad stu uczestników.

W programie znajdują się zajęcia teoretyczne i praktyczne, a o atrakcyjności przedsięwzięcia w dużej mierze decyduje właśnie mnogość tych drugich. Zamiast oglądać, nauczyciele aktywnie „na własnej skórze” testują nową wiedzę. Zakres zajęć praktycznych obejmuje przede wszystkim sposób organizacji zajęć na poszczególnych poziomach nauczania i ocenę funkcjonalną zawodnika. W części teoretycznej znajdują się zajęcia poświęcone m.in. obciążeniom ćwiczeniami siłowymi w poszczególnych klasach, coachingowi i zasadom żywienia młodych sportowców.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS), zostały powołane z inicjatywy PZPS oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki przy współpracy z samorządami terytorialnymi pod koniec sierpnia 2012 roku. Skupiają uczniów, grających w siatkówkę i uczęszczających do klas ze specjalistycznym siatkarskim wychowaniem fizycznym. Prowadzony w 16 województwach program obejmuje 112 szkół gimnazjalnych i 32 licea. W procesie szkolenia prowadzonym przez niemal 400 nauczycieli, instruktorów, trenerów, fizjoterapeutów, lekarzy uczestniczy ponad 4,5 tysiąca dziewcząt i chłopców.

Autor/Źródło: Janusz Uznański – rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej/
fot. Marek Bykowski
opracowanie: Grzegorz Witkowski

Udostępnij

Facebook

Więcej wpisów

Życzenia świąteczne

10 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Uczniowie mieli za zadanie ubrać coś czerwonego, aby dostać bon zwalniający z odpowiedzi Jak widać spisali się

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

3 grudnia 2024r. w Centrum ,,Iskra” odbyła się uroczysta gala wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Jednym z laureatów tej zaszczytnej nagrody został Nikodem Chrostek, uczeń klasy 3A